Poskładany komp nie działa.

Forum na którym możecie rozmawiać o wszystkim co nie związane jest z 205. Lub też chcecie prowadzić sobie jakieś dyskusje na niezwiązany temat.
Awatar użytkownika
Hypia
Junior
Posty: 116
Rejestracja: 09 kwie ndz, 2006 3:30 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Lubelskie

Poskładany komp nie działa.

Post autor: Hypia »

Witam.

Może ktoś będzie wiedział w czym problem. Na dniach złożyłem nowego kompa i zachowuje się tak, jakby płyta główna spała. Zasilanie jest, wiatraczki chłodzą, ale coś nie może wystartować bios, a monitor nie może wyjść z fazy czuwania. Nie wiem ocb? Płyta, to gigabyte GA-M61SME-S2. Pozdr
Insane In The Brain!
Awatar użytkownika
DJPreZes
Moderator
Posty: 4593
Rejestracja: 01 sie ndz, 2004 6:40 pm
Posiadany PUG: Roland Garros/307
Numer Gadu-gadu: 2516096
Lokalizacja: Gdynia

Re: Poskładany komp nie działa.

Post autor: DJPreZes »

Jaka masz pamiec? Zreszta nie wazne jaka - sprawdz czy dobrze siedzi. Potem sprawdz grafike. Mozesz tez zresetowac bios przed uruchomieniem. Tak samo sprawdz czy dyski sa poprawnie podlaczone i maja zasilanie (tak tak tak - teoretycznie to nie powinno nic zmieniac, ale sa plyty ktore nie lubia sie uruchamiac wlasnie z powodu podlaczenia dysku bez napiecia :P)
Peugeot 205 Roland Garros Cabrio
Obrazek
Awatar użytkownika
cheatoss
Maniak
Posty: 1656
Rejestracja: 24 maja pn, 2004 1:52 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Poskładany komp nie działa.

Post autor: cheatoss »

sprawdz poprawne podlaczenie kabli na plycie glownej (pomijam sata, ide, itp, ale rowniez te male od wlacznikow z obudowy, dokladny ich opis jest w manualu do plyty)

jesli grafa jest niezintegrowana to sprawdz czy docisnales karte dobrze. musisz uslyszec "klik"
ObrazekObrazekObrazek

sprzedany :(
Awatar użytkownika
Banita
Peugeot 205 Master
Posty: 4993
Rejestracja: 15 gru czw, 2005 7:46 pm

Re: Poskładany komp nie działa.

Post autor: Banita »

Pika glosnik systemowy? Jak tak to napisz jak.
Jaki tam masz zasilacz? Producent.

PS.
Zes sie wpakowal z gigaszitem marketowym...
Awatar użytkownika
MistrzuGT
Junior
Posty: 460
Rejestracja: 16 sty pn, 2006 3:16 am
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Walbrzych City

Re: Poskładany komp nie działa.

Post autor: MistrzuGT »

Banita pisze:
PS.
Zes sie wpakowal z gigaszitem marketowym...

Dlaczego... te plyty bardzo ladnie chodza...

Sprobuj od poczatku,czyli:
1) Wyciagnij plyte glowna z obudowy i testuj na np. pudelku od tej plyty ( czesto sie zdaza, ze nypelek jest zle wkrecony i powoduje zwarcie)
2)Probuj odpalic tylko na procku, zasilaczu i pamieciach- nic wiecej nie podpinaj (vga chyba jest zintegrowane z tego co pamietam) -odpalaj srubokretem, nie wlacznikiem z kompa( czasami tez lubia psikusy robic)
3)jak to niepomoze uzyj metody resetu biosu Mistrza 8)7 czyli odlacz zasilanie calkowicie z zasilacza, wyciagnij ba(k)teryjke z plyty glownej i zwieraj tam bieguny przez ok 1 min
Czesto pomaga :W

A jezeli dalej zonk, to musisz zmieniac elementy- najczesciej wina lezy po stronie zasilacza lub tez plyty glownej. Czasem pamiec a procki z reguly nie padaja na tych nowych socketach, chyba ze sie mechanicznie uszkodzi.
Powodzenia!!
Awatar użytkownika
Hypia
Junior
Posty: 116
Rejestracja: 09 kwie ndz, 2006 3:30 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Poskładany komp nie działa.

Post autor: Hypia »

Pika, pika. Zaraz po włączeniu przez ok. 2 sekundy. Zasilacz ATX 400W. Dzisiaj skocze do kumpla sprawdzić u niego ram. Możliwe, że po zaktualizowaniu biosu problem zniknie.
Insane In The Brain!
Awatar użytkownika
cheatoss
Maniak
Posty: 1656
Rejestracja: 24 maja pn, 2004 1:52 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Poskładany komp nie działa.

Post autor: cheatoss »

o pikaniu poczytaj w manualu lub wygoogluj. roznego rodzaju pikanie oznacza roznego rodzaju dolegliwosci :) to moze byc ram, wtedy pika, ale nie pamietam jak.

banita pytal o producenta zasilacza a nie typ... trudno zeby to nie byl atx... w kazdym razie, jesli sprzet konkretny to moze i pradu mu malo, te zasilacze marketowe maja 400W tylko na nalepce, mozliwe ze na linii 12v ma za mala stabilnosc i napiecie skacze jak glupie i plyta sie buntuje.

to jest wlasnie smieszne wg mnie, ludzie sobie kupuja gigabajty, dziforsy, korduło sruło, ale zasilacz to za piec dych byle gowno...
ObrazekObrazekObrazek

sprzedany :(
Awatar użytkownika
Banita
Peugeot 205 Master
Posty: 4993
Rejestracja: 15 gru czw, 2005 7:46 pm

Re: Poskładany komp nie działa.

Post autor: Banita »

Plyty gigabyte, to padla, ta firma zawsze sie w padlach specjalizowala. To taka 'toya' :wink:

W instrukcji od plyty masz wyjasnione sekwencje pikania. Pomijajac juz moc, ktora czesto da sie uzyskac z niemarkowych zasilaczy, to juz stabilnosc tego napiecia i czas reakcji pozostawia wieele do zyczenia. Przy okazji wiele z nich wraz soba potrafi pociagnac do grobu pare innych elementow...
Awatar użytkownika
Hypia
Junior
Posty: 116
Rejestracja: 09 kwie ndz, 2006 3:30 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Poskładany komp nie działa.

Post autor: Hypia »

Zasilacz za 80zł, chyba firmy take me. Brałem najtańsze graty w sklepie myślałem, że będzie ok. Nie ukrywam, bo nie znam się za dobrze na sprzęcie.
Insane In The Brain!
Awatar użytkownika
cejot
Forum Admin
Posty: 3561
Rejestracja: 23 kwie pn, 2007 1:37 am
Posiadany PUG: 205 Automatic, 205 El Charro, 205 ...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poskładany komp nie działa.

Post autor: cejot »

O znaczeniu pikania masz tutaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Power-on_self-test

Ja proponuje wyjac i wlozyc jeszcze raz pamiec, moze zle siedzi. I proponuje testowac z podlaczona minimalna iloscia urzadzen czyli procesor, pamiec i grafika (jesli nie jest zintegrowana). To samo tyczy sie zasilania, na poczatek tylko plyta.
Awatar użytkownika
Banita
Peugeot 205 Master
Posty: 4993
Rejestracja: 15 gru czw, 2005 7:46 pm

Re: Poskładany komp nie działa.

Post autor: Banita »

Niekoniecznie tak wyglada sprawa z piskami, bo rozni producenci stosuja rozne kodowania -to nie jest zunifikowane, ale tam na dole chyba widzialem award i phoenix, wiec wystarczy sie dowiedziec, ktory z w/w biosow tam siedzi.
Awatar użytkownika
KuKiTa
Maniak
Posty: 1019
Rejestracja: 01 sie wt, 2006 9:15 pm
Posiadany PUG: 205 GTi
Numer Gadu-gadu: 360167
Login tlen: kukita
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Poskładany komp nie działa.

Post autor: KuKiTa »

no nie ważne ale skoro pika to albo ram albo grafika, 3 długie piski to ram, jak bedzie inaczej to pewnie grafika.
Na wszelki wypadek odepnij wszystkie "małe" kabelki, zostaw tylko włączanie z obudowy

i jeszcze może być tak że obudowa robi zwarcie, więc najlepiej poskładaj kompa na stołku :)
Awatar użytkownika
Hypia
Junior
Posty: 116
Rejestracja: 09 kwie ndz, 2006 3:30 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Poskładany komp nie działa.

Post autor: Hypia »

Sprzęt nadal wisi. Dzisiaj troche sie bawiłem i wciąż lipa. Ram działa, próbowałem bez obudowy, itd. W poniedziałek oddam do sklepu i oni sprawdzą. Wydaje mi się, że jest padnięta grafika. Dzięki za rady. Pozdr
Insane In The Brain!
ODPOWIEDZ