Katalizator w 1.9D

Dyskusje na temat napraw silnikow XU 8v,16v.
rafeliusz

Katalizator w 1.9D

Post autor: rafeliusz »

Hej wszystkim,

Mam do bardziej doświadczonych kolegów pierwsze pytanie.

Moja 205 1.9D z 1991 ma katalizator... pytanie brzmi czy warto go wycinać i dać silnikowi "oddychać" czy nie ma sensu tego ruszać, bo nie poczuje różnicy.

Pytam też dlatego, że walcze z mułowatością silnika. Póki co wykluczyłem filtr powietrza, został mi jeszcze filtr paliwa, kąt na pompie paliwa i ew. sprawdzenie kompresji.

Może to coś podpowie - gdy podłączam podciśnienie do recyrkulatora spalin, silnik nie ma mocy, dusi go i szarpie. Bez tego cuda jedzie żwawiej. Na liczniku 280tysi.

Dzięki za podpowiedzi!
Awatar użytkownika
woocash
Peugeot 205 Master
Posty: 4588
Rejestracja: 10 lut czw, 2005 1:56 pm
Posiadany PUG: 205 ph1 1984 GR
Numer Gadu-gadu: 9752783
Lokalizacja: Katowice

Re: Katalizator w 1.9D

Post autor: woocash »

sam sobie chyba odpowiedziałeś...

jesli masz recyrkulację to pewnie jest zawór zacięty i daje non stop spaliny w dolot

nie wiem jak to tam jest zbudowane - masz jakiś schemat?
Najaktywniejszy w dziale: Stare forum techniczne
[ Posty: 1090 / 34.03% Twoich postów ]
rafeliusz

Re: Katalizator w 1.9D

Post autor: rafeliusz »

Owszem, gdy recyrkulacja jest podłączona to jest mega zamulony, praktycznie nie da się jechać, chyba, że po wciśnięciu gazu do końca.

Jednak on nie ma "odejścia" nawet przy wyłączonym EGR. A zaworek EGR działa bo widać jak iglica się podnosi wraz z dodaniem gazu.

Nie chodzi najgorzej, ale mam wrażenie, że ten katalizator może go przymulać i pytam tylko, czy ktoś robił taką operację, bo może się okazać ze ten kat. jest tak zrobiony, że się nie "zapycha" i jest bezproblemowy w obsłudze... Więc w takim wypadku odpuściłbym sobie rozcinanie wydechu.

Tylko pytanie czy ktoś tu jeździ, bądź jeździł 1.9D z katem...
Awatar użytkownika
Kamkiler
Maniak
Posty: 1279
Rejestracja: 29 sie pn, 2005 8:05 pm
Posiadany PUG: 205 TCTi
Numer Gadu-gadu: 3470719
Lokalizacja: Łomianki

Re: Katalizator w 1.9D

Post autor: Kamkiler »

Wytnij katalizator, po tym przebiegu i tak nie spełnia już swojego zadania.Ale czy to rozwiąże do końca problem z przymulaniem nie wiadomo.
Czeka nas jeszcze duzo pracy http://www.kamkiler.205.pl
Awatar użytkownika
woocash
Peugeot 205 Master
Posty: 4588
Rejestracja: 10 lut czw, 2005 1:56 pm
Posiadany PUG: 205 ph1 1984 GR
Numer Gadu-gadu: 9752783
Lokalizacja: Katowice

Re: Katalizator w 1.9D

Post autor: woocash »

Moze na poczatek odpiac wydech i sprawdzic bez cięcia...
Najaktywniejszy w dziale: Stare forum techniczne
[ Posty: 1090 / 34.03% Twoich postów ]
rafeliusz

Re: Katalizator w 1.9D

Post autor: rafeliusz »

Dzięki,

Może rzeczywiście spróbuję odpiąć wydech na początek...

W benzynowych silnikach wycięcie starych katalizatorów zawsze przynosiło mi pozytywne skutki... gorzej ze środowiskiem.

Pracy przy aucie sporo, ale czasu mało.
Awatar użytkownika
woocash
Peugeot 205 Master
Posty: 4588
Rejestracja: 10 lut czw, 2005 1:56 pm
Posiadany PUG: 205 ph1 1984 GR
Numer Gadu-gadu: 9752783
Lokalizacja: Katowice

Re: Katalizator w 1.9D

Post autor: woocash »

hmm.. nie wiem jak w dieslu... wichury to tam nie ma ;) ale jeśli się zapchał sadzą to może myjka ciśnieniowa albo wypalanie /coś jak przy fapie - patrz filmiki na YT/

ja bym tam starał się ratowac kata, nawet nie ze względu na mrówki i świerszcze, ale na to że bez kata może być głośniej /jeszcze raz piszę - nie wiem jak w dieslu ;)/ ale w benzynowym silniku róznica jest.


inna sprawa, że dopiero zacząłeś sprawdzać i już tniesz kata ;) sprawdzić pompę, sprawdzić wtryski, filtry - koniecznie markowe - nowe i się zobaczy. poza tym to nie rakieta - mulenie jest fabryczne :mrgreen:
Najaktywniejszy w dziale: Stare forum techniczne
[ Posty: 1090 / 34.03% Twoich postów ]
Awatar użytkownika
Martinoo
Moderator
Posty: 4031
Rejestracja: 16 lip czw, 2009 3:55 pm
Posiadany PUG: 205 Color line Dturbo, 307 XSI HDI, 407 SW 2.0 HDI
Numer Gadu-gadu: 8330169
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Katalizator w 1.9D

Post autor: Martinoo »

w dieslu bez kata jest równie cicho jak w przypadku zamontowanego.

Miałem 1.9D i mój układ wydechowy składał się tylko i wyłącznie z rury zakonczonej tłumikiem pojemnościowym i było komfortowo o ile cicho może być w dieslu starej konstrukcji
205 1.9 Dturbo -> NIE MA OGNIA BEZ DYMU !!! ;P
307 XSI 2.0 HDI ~140KM
407 SW 2.0 HDI 136KM
P.S Nie drażnij lwa!
Obrazek
rafeliusz

Re: Katalizator w 1.9D

Post autor: rafeliusz »

Hejka,

Kata wyciąłem - i dobrze. Po kilkunastu kilometrach silnik stal się elastyczniejszy i się nie przegrzewa i chyba mniej pali...

W ogóle ten silniczek jest boski, zaraz po kastracji i wymianie termostatu, wybraliśmy się ze znajomymi 205tką do Albani. W sumie zrobiliśmy 3000km... czyli 3 baki.

Czarnogórskie paliwo jest tak dobre, że zrobiłem na nim 1200 km (na baku), na polskim dizlu 800-900 to wyczyn. Szok jak nas mafia paliwowa rżnie..

Jak trochę odszczurzę Puga to w końcu się pochwalę :)

Pozdrówki!
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Katalizator w 1.9D

Post autor: RafGentry »

Koniecznie się chwal, bo na forum mocna grupa dieslowska. Ja sam mam obecnie trzy 205-tki z benzyną, ale od trzech lat w XUD7 jestem totalnie zakochany.

1200 jeszcze nie zdarzyło mi się zrobić na jednym baku (nie działa mi kontrolka rezerwy więc dmucham na zimne). Najwięcej 1029 na polskim, 1032 na bośniackim i 1067 na rumuńskim. Może kiedyś szarpnę się na bicie rekordów? Skoro przy normalnej jeździe mogę zejść do spalania 4.4, to przy oszczędnej powinien spalić jeszcze mniej, a może nawet zacząć produkować paliwo 8)7
Awatar użytkownika
Kamkiler
Maniak
Posty: 1279
Rejestracja: 29 sie pn, 2005 8:05 pm
Posiadany PUG: 205 TCTi
Numer Gadu-gadu: 3470719
Lokalizacja: Łomianki

Re: Katalizator w 1.9D

Post autor: Kamkiler »

nam na trasie spalił 4.01 l/100, a na baku zrobiliśmy 1100km w PL. 1200km to sporo. Nam licznik pokazuje prędkości identyczne z GPS-em a Wam ?
P.S. Spodziewałem się takiego efektu wycięcia kata, to samo tyczy się zaworu EGR.
Czeka nas jeszcze duzo pracy http://www.kamkiler.205.pl
rafeliusz

Re: Katalizator w 1.9D

Post autor: rafeliusz »

Sorks, chwilkę mnie nie było - praca..

Te 1200km to "pi razy drzwi" - nie na GPSa, ani bez dokladnego odmierzania paliwa. Od zatankowania na full, do mocnej rezerwy.

EGR wciąż na aucie, ale wężyk podciśnieniowy wyjęty - polecasz wyciąć dziada całkiem?

Niestety widmo pięknego, niskiego spalania przechodzi do historii... polskie paliwo... szkoda gadać i się denerwować. Teraz w zimię, sporo po mieście, walczę o spalanie 6l/100, ale i to jest trudne. Póki co tylko paliwo Shell daje dobre wyniki kilometrażowe,

Zmienię też filtr powietrza - myślałem że wytrzyma rok, lub 10.000km, ale widocznie jest już zaolejony i zabity syfem.

Zlikwidowałem też pompkę z zaworem zwrotnym, bo puszczała powietrze (stara guma), ale na zimnym widzę że średnio pali, więc do zaworka zwrotnego chyba wrócę...

Mam jeszcze pytanko - czy robił ktoś 205tkę pod autko wyprawowe? Jak kolwiek śmiesznie to brzmi:)
Mam parę pomysłów, ale szukam inspiracji. Pierwszy upgrade to podniesienie tylnej zawiechy - autko załadowane na maksa, stoi wysoko jak normalny Pug bez liftu ;)

Myślę o łóżku w środku i bagażniku dachowym i ogólnej zabudowie wewnętrznej...

Dzięki i pozdrówki oraz Wesołych Świąt! :)
Awatar użytkownika
moralez
Peugeot 205 Master
Posty: 4907
Rejestracja: 30 sie wt, 2005 3:42 pm
Posiadany PUG: 205......T8, 205 GTI 1.6
Numer Gadu-gadu: 2955602
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Katalizator w 1.9D

Post autor: moralez »

https://www.youtube.com/watch?v=ETX14ZUbbbU
http://www.205trophee.fr/

Moze tu znajdziesz inspiracje

Ale lepiej poszukaj berlingo z 1,9d :mrgreen:
ODPOWIEDZ