TU3 - za bogata mieszanka

Dyskusje na temat serwisowania, naprawiania oraz modyfikowania silnikow typu TU.
skiba205

TU3 - za bogata mieszanka

Post autor: skiba205 »

Witam.
Posiadam 205 z roku 1990 wersja szwedzka (20CKA2). Silnik to TU3 (TU3CP albo TU3AC coś takiego). Gaźnik SOLEX 34 TBIA. Ma katalizator dołożony w salonie peugeota przed sprzedażą (I rej. 1992).
Jest problem, ponieważ na zimnym silniku pracuje jakoś niestabilnie (szarpie, rzuca silnikiem). Zapłon jest po przeglądzie, zmienione świece, przewody, kopułka, palec, przyspieszacz. Zawory ustawione, niedawno regenerowane. Ciśnienie w cylindrach w normie. Pali od pierwszego. Szukając przyczyny tego szarpania, został już chyba tylko gaźnik. Jako, że nowe świece już się zakopciły, wskazuje to na zbyt bogatą mieszankę. Poza tym ciągnie dużo paliwa (koło 9 litrów). Nie wiemy, gdzie jest przyczyna. Gaźnik na pierwszy rzut oka wygląda na zdrowy. Na ciepłym silniku wszystko jest jak należy.
Dodam, że na zimnym czasem pali się kontrolka ECU. Nie wiem co robić. Czy może to być lambda? Jaki jest jej wpływ na dawkowanie paliwa w tym gaźniku? Gdzie dalej mam szukać, bo już brakuje nam pomysłów...
I tak przy okazji, czy zamiast tego gaźnika można wstawić jakiś bez elektroniki, z ręcznym ssaniem? I jak to wtedy pogodzić z komputerem...
Awatar użytkownika
TymczaS
Uzalezniony
Posty: 657
Rejestracja: 15 cze wt, 2010 8:09 pm
Posiadany PUG: lepiej nie wiedzieć :P
Numer Gadu-gadu: 3402152
Lokalizacja: Lublin

Re: TU3 - za bogata mieszanka

Post autor: TymczaS »

gaźnik z sondą lambda i kompem? :?
Awatar użytkownika
pawel
Maniak
Posty: 1120
Rejestracja: 06 lis czw, 2003 11:16 pm
Posiadany PUG: 1.9 GTI
Lokalizacja: Włocławek

Re: TU3 - za bogata mieszanka

Post autor: pawel »

Ludzie na jednopunktowy wtrysk paliwa mówią gaźnik...
P205
skiba205

Re: TU3 - za bogata mieszanka

Post autor: skiba205 »

Nie wiem, czy ta lambda tam w ogóle jest, w każdym razie świeci się kontrolka diagnostyki, a gaźnik to na 100% SOLEX 34 TBIA - nie wiem, czy to wtrysk, ale wygląda raczej na zwykły gaźnik... Powiedzcie mi, co to właściwie jest, bo nie jestem pewnien :D
Pogląd: http://www.sklepy.abc24.pl/default.asp?pro=672983
Awatar użytkownika
BzyQ
Uzalezniony
Posty: 568
Rejestracja: 01 maja ndz, 2011 1:00 am
Posiadany PUG: chyba Ty
Numer Gadu-gadu: 4534544
Lokalizacja: Kraków

Re: TU3 - za bogata mieszanka

Post autor: BzyQ »

Zdecydowanie jest to gaźnik , ssanie jest sterowane właśnie przez odczyty z sondy. Z kolei zepsuta sonda objawia się dużym spalaniem , przerabiałem temat ale przy fiacie co prawda nie było szarpania autem ale była nie równa praca i duże spalanie. Po wymianie sondy wszystko wróciło do normy.
2.9 V6 ot co !
Awatar użytkownika
pawel
Maniak
Posty: 1120
Rejestracja: 06 lis czw, 2003 11:16 pm
Posiadany PUG: 1.9 GTI
Lokalizacja: Włocławek

Re: TU3 - za bogata mieszanka

Post autor: pawel »

Sorki ale pierwszy raz widze takie ustrojstwo jak gaźnik sterowany sondą lambda.
P205
skiba205

Re: TU3 - za bogata mieszanka

Post autor: skiba205 »

Mechanik sprawdził dziś lambdę, mówi, że jest ok... Teraz się zabrali za przegląd gaźnika. Podobno zawiesza się zaworek ten, który pływak zamyka... Ogólnie, to z gaźnikiem już chyba były problemy... Z notatek I właściciela wynika, że dysze były zmienione już 2 razy... Kto wie na jakie... Mam nadzieję, że dojdę z tym do ładu.
Damian42
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru ndz, 2014 8:13 pm
Posiadany PUG: 205 1,4 XR
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Rzeszów

Re: TU3 - za bogata mieszanka

Post autor: Damian42 »

Witam
podepnę się pod temat
może ktoś ma jakieś dane na temat tego gaźnika: schematy, najlepiej instrukcje cokolwiek
mam podobny problem z za bogatą mieszanką
ODPOWIEDZ