Peugeot bardzo słabo grzeje

Dyskusje na temat serwisowania, naprawiania oraz modyfikowania silnikow typu TU.
2mouse
Peugeot 205 Master
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lip ndz, 2010 10:29 am
Numer Gadu-gadu: 0

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: 2mouse »

szymon pisze:mam lpg, ale o co chodzi z tym grzejnikiem bo nie wiem o co chodzi
Szymon, w którą stronę ciepłe idzie?... ;-) Wg mnie, musisz nagrzewnicę zdjąć i zalać kwaskiem cytrynowym (20g/l) na jakieś dwie doby.
patton73
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: 12 paź sob, 2013 9:40 pm
Posiadany PUG: 205 GR TU3CP
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: patton73 »

O grzejniku mogę Ci napisać na pw, bo nie ma co śmiecić forum. Co do LPG, to różnie podłączają ogrzewanie reduktora (szeregowo albo równolegle). Jeszcze jedno: stało się to samoistnie, czy coś robiłeś przy układzie?(spuszczanie płynu, etc)
szymon
Junior
Posty: 437
Rejestracja: 25 gru sob, 2010 10:13 pm
Posiadany PUG: 205 GR 1.4 1992
Numer Gadu-gadu: 125384
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: szymon »

u mnie zawsze skierowane powietrze jest na pozycje środkowych nawiewów


a te problemy sa od 2-3 tygodni. po zmianie płynu grzał elegancko, zalany jest koncentratem rozrobionym z woda a gaz mam od 11 lat
patton73
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: 12 paź sob, 2013 9:40 pm
Posiadany PUG: 205 GR TU3CP
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: patton73 »

Nie potrafię wysłać pw. Za każdym razem po wciśnięciu "wyślij" każe mi się ponownie logować, a wiadomość trafia szlag. Ktoś coś wie na ten temat, albo złośliwość rzeczy martwych dotyczy tylko mojej skromnej osoby?
Awatar użytkownika
scaliburgreg
Junior
Posty: 319
Rejestracja: 11 gru ndz, 2011 4:04 pm
Posiadany PUG: 205 XS TU3S 88'
Numer Gadu-gadu: 5932746
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: scaliburgreg »

Ja mam podobny kłopot, słabo grzeje w kabinie mimo że silnik jest w pełni rozgrzany. Termostat działa na pewno, bo najpierw temp rośnie do tych 92 stopni na wskaźniku, potem spada i znów się podnosi do temperatury roboczej. Mimo to leci tylko ciepłe powietrze, co nie wystarcza przy takich mrozach, a jak dam nawiew na maxa to dmucha chłodniejszym niż przy nadmuchu na połowie. Inna rzecz, gdy jadę trasę 90-100 km/h to temp się delikatnie podnosi i spada i tak w kółko. Z pewnością włącza się wentylator na I stopniu przy 92'C, ale w trasie nie powinno tak być, gdy za oknem temp poniżej 0'C. Również mam LPG w aucie i czyżby parownik odbierał tą temperaturę z nagrzewnicy w kabinie? No i gdzie szukać przyczyn grzania się silnika, skoro wymieniałem płyn na świeży 3 miesiące temu, a przed zalaniem nowego płukałem układ wodą z preparatem??
Obrazek
patton73
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: 12 paź sob, 2013 9:40 pm
Posiadany PUG: 205 GR TU3CP
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: patton73 »

Panowie, a może kluczową rzeczą jest temperatura otoczenia i dodatkowo LPG? Przecież reduktor gazowy jest dość wydajną chłodnicą (nie muszę chyba pisać co dzieje się z gazem przy jego rozprężaniu). Następuje kompilacja przyczyn z odczuwalnym skutkiem (niska temp.otoczenia, nie pierwszej młodości nagrzewnice, dodatkowy odbiornik ciepła LPG), a przecież nasze auta nie były projektowane na rynek syberyjski. Muszę przyznać, że moje ogrzewanie ostatnio też "tyłka nie urywa", a miałem tak jak Wy zmieniany niedawno płyn i odpowietrzany układ. U Szymona jednak pozostaje kwestia niedrożności odpowietrznika. Przy okazji: mam nadzieję, ze nieszczęsne pw już doszło.
Awatar użytkownika
scaliburgreg
Junior
Posty: 319
Rejestracja: 11 gru ndz, 2011 4:04 pm
Posiadany PUG: 205 XS TU3S 88'
Numer Gadu-gadu: 5932746
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: scaliburgreg »

Być może jest jak mówisz, bo sprawdziłem jeszcze po nagrzaniu silnika gdy wkręcę go na obroty to wyraźnie czuć gorętsze powietrze.

Pozostaje kwestia grzania się w trasie, nie mówiąc o korkach latem. Może od razu wymienić chłodnicę??
Obrazek
Awatar użytkownika
mlody333
Uzalezniony
Posty: 946
Rejestracja: 23 cze sob, 2012 4:39 pm
Posiadany PUG: Był 205, 307 jest 106 TU1JP oraz 207 TU5JP4
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kielce

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: mlody333 »

Opisywany przez Was problem miałem w zagazowanej fieście. Wpięcie reduktora spowodowało, że został zaburzony przepływ płynu (rurki wpięte w instalację były węższe niż oryginalne węże) oraz powstały straty ciepła na reduktorze co powodowało, że samochód grzał w środku słabo. Po jakimś czasie miałem wybuch kolektora i wywaliłem instalację z auta. Po tym zabiegu grzanie wróciło więc jest coś na rzeczy.
grzesiek309
Peugeot 205 Master
Posty: 5502
Rejestracja: 01 lis ndz, 2009 8:13 pm
Posiadany PUG: Dużo 205 & Partner V6
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: grzesiek309 »

W przypadku auta z LPG przy takich mrozach nie ma co liczyć na skuteczne ogrzewanie :N
Wszystko zależy jeszcze od wpięcia reduktora. Niektórzy gazownicy montuj na trójnikach, co często powoduje, że reduktor jest niedogrzany i nie pracuje efektywnie, za to ogrzewanie działa nieźle.
Jeśli reduktor jest zamontowany szeregowo przed nagrzewnicą, odbiera większość ciepła z małego obiegu.
W 309 mam tak zrobione i gdy jadę rano na benzynie ok. 3-4 km ogrzewanie mam niezłe. Po przełączeniu na gaz, mimo rozgrzanego silnika wydajność ogrzewania drastycznie spada i wraca do normy po kilku kolejnych km.
Tego nie da się przeskoczyć :N Albo jeździmy oszczędnie i marzniemy, albo dokładamy do paliwa i mamy ciepło :wink:
Kolejna kwestia to chłodzenie silnika przy takich mrozach. Mój pug w trakcie jazdy nie jest w stanie osiągnąć 80st. Krótki postój na światłach i już mam około 90. Dlatego przysłoniłem prawie 3/4 chłodnicy kartonem i teraz silnik po rozgrzaniu trzyma praktycznie stałą temperaturę :)
Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Wsiądź do puga, przejedź się!
Określenie "Poranny poprawiacz nastroju" nabiera nowego znaczenia... :D
Naprawy, modyfikacje, remonty 205 i nie tylko ;) https://www.facebook.com/205renovation/
operatorbazooki
Maniak
Posty: 1061
Rejestracja: 11 lut sob, 2012 3:08 pm
Posiadany PUG: 205 xs
Lokalizacja: Komorów pod W-wa

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: operatorbazooki »

Miałem niedawno zagazowaną sierrę, nie grzała prawie wcale a ja lubię jak jest ciepełko w aucie. Znajomy mechanik mówił że to pewnie wina LPG właśnie, lub po trochu wszystkiego w układzie chłodzenia. Wymieniłem na początek płyn, termostat i nagrzewnicę ( koszt czy do sierry czy do 205 jest śmiesznie niski ). Ogrzewanie wróciło i to na takim poziomie że prawie skóra z twarzy schodziła. Co do dzisiejszych temperatur i wydajności cieplnej w 205, moja grzeje tak że się wysiedzieć nie da a nie mam nawet centralnych nawiewów. Stare francuzy grzeją jak poj....bane :mrgreen: Wszystkie które miałem _O_
Awatar użytkownika
scaliburgreg
Junior
Posty: 319
Rejestracja: 11 gru ndz, 2011 4:04 pm
Posiadany PUG: 205 XS TU3S 88'
Numer Gadu-gadu: 5932746
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: scaliburgreg »

A co sądzicie o problemie, który opisałem parę postów wyżej? Że w trasie rośnie i maleje mi temperatura..
Obrazek
grzesiek309
Peugeot 205 Master
Posty: 5502
Rejestracja: 01 lis ndz, 2009 8:13 pm
Posiadany PUG: Dużo 205 & Partner V6
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: grzesiek309 »

Silnik chłodzi pęd powietrza :wink:
Spróbuj przysłonić kawałek chłodnicy kartonem.
Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Wsiądź do puga, przejedź się!
Określenie "Poranny poprawiacz nastroju" nabiera nowego znaczenia... :D
Naprawy, modyfikacje, remonty 205 i nie tylko ;) https://www.facebook.com/205renovation/
Awatar użytkownika
scaliburgreg
Junior
Posty: 319
Rejestracja: 11 gru ndz, 2011 4:04 pm
Posiadany PUG: 205 XS TU3S 88'
Numer Gadu-gadu: 5932746
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: scaliburgreg »

grzesiek309 pisze:Silnik chłodzi pęd powietrza :wink:
Spróbuj przysłonić kawałek chłodnicy kartonem.
Jak ma to pomóc?? Przecia będzie się grzał jeszcze bardziej. 8)7
Obrazek
grzesiek309
Peugeot 205 Master
Posty: 5502
Rejestracja: 01 lis ndz, 2009 8:13 pm
Posiadany PUG: Dużo 205 & Partner V6
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: grzesiek309 »

Skoro silnik łapie temp. roboczą, a później ona spada i znów rośnie, to znaczy, że pęd powietrza go wychładza.
Przy temperaturze powietrza oscylującej w okolicach -10 -20stC chłodnica momentalnie oddaje ciepło i termostat się zamyka. Silnik znów nabiera temp. i termostat się otwiera.
W moim pugu wyglądało to tak: jadę i temp. oscyluje w okolicach 70st., zatrzymuję się i rośnie do ok 85. Ruszam i wskazówka w oczach leci w dół. I tak w kółko 8)7
Zasłoniłem chłodnicę i teraz elegancko przez cały czas trzyma około 85-90st.
Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Wsiądź do puga, przejedź się!
Określenie "Poranny poprawiacz nastroju" nabiera nowego znaczenia... :D
Naprawy, modyfikacje, remonty 205 i nie tylko ;) https://www.facebook.com/205renovation/
Awatar użytkownika
scaliburgreg
Junior
Posty: 319
Rejestracja: 11 gru ndz, 2011 4:04 pm
Posiadany PUG: 205 XS TU3S 88'
Numer Gadu-gadu: 5932746
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Peugeot bardzo słabo grzeje

Post autor: scaliburgreg »

Nie nie, źle zrozumiałeś. Łapie temp na zimno po czym otwiera się termostat, temp spada i znowu rośnie do temp roboczej. A w trasie od pionowej pozycji wskaźnika temperatura rośnie ponad 90'C i podejrzewam, że włącza się wentylator na I stopień przy 92'C i wskazówka wraca do pionu, potem znów się przesuwa w stronę czerwonego pola i tak w kółko. A gdy stanę w korku choć na kilka minut zaraz mam według wskazówki około 95 stopni.. Myślę, że to wina chłodnicy, ale jeśli macie jakieś sposoby by to ustalić na pewno to chętnie skorzystam z porady.
Obrazek
ODPOWIEDZ