Peugeot 205 Gentry "projekt"

Większe projekty, odbudowy i renowacje, przygotowanie do rajdów.
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: RafGentry »

Skoro inni zakładają tematy, to i ja założę :)
A tak poważniej to postanowiłem założyć jeden swój i własny temat, żeby w razie (ewentualnych - odpukać w niemalowene drewno) problemów z Pugiem nie zaśmiecać forum głupkowatymi pytaniami o pierdoły.

To na początek, bo później mam nadzieję umieszczać tu fotki mojej 205 w miarę postępowania prac "odświeżania" i przywracania dawnego blasku o ile to możliwe opierając się na oryginalnych częściach.
O pełnej restauracji pojazdu nie odważę się mówić, bo nie dysponuje jeszcze aż tak znaczącymi funduszami.

Może teraz parę słów o moim Pugu. Kupiłem go rok temu, w stanie (że się tak wyrażę) nieco podmęczonym.
Jest takie powiedzenie "It's good from far but far from good" - ono najlepiej określa auto które nabyłem w 2007 roku.

Od tamtego czasu trochę się zmieniło, choć może nie wizualnie.
Na początek wziąłem się za chłodzenie. Kupiłem wiatraczek od 309 GTi (dodatkowy) i wymieniłem czujnik temperatury. Wcześniej wiatrak był tylko jeden a chłodzenie włączało się... manualnie poprzez przytknięcie (sic!) kabelka do akumulatora... mówię Wam, nawet najlepsi inżynierowie by na to nie wpadli.

Potem tłukłem się trochę autkiem, aż w końcu nadszedł czas na poważną robotę - całkowitą regenerację tylnej belki. Ta którą miałem nadawała się owszem, ale tylko na złom. Tak więc we wrześniu autko otrzymało pachnącą ;) zregenerowaną beleczkę a przy okazji nowy amortyzator i poduszkę silnika.

W międzyczasie zakupiłem trzy oryginalne kołpaczki od felg gentry i skompletowałem wszystkie. Obecnie jestem nadal na etapie poszkukiwań, gdyż jeden z nich mi gdzieś odpadł w drodze na zlot :(

Kolejne prace nadeszły wiosną. Wymieniłem klocki i tarcze zarówno z przodu jak i z tyłu, wodzik do skrzyni biegów i parę innych drobiazgów.

Potem doszła tymczasowa gałka zmiany biegów od 205 GTI 1,6, bo wciąż bezskutecznie, ale usilnie poszukuję takiej jak była w gentry montowana oryginalnie.

Dziś miałem szczęśliwy dzień, bo przy okazji zakupu przepływomierza udało mi się dostać długo przeze mnie poszukiwane halogenki SIEM. Kupiłem używane, ale w bardzo dobrym stanie i zapewne niedługo ozdobią moją dokładkę pod zderzakiem :)
Nowych nie kupowałem bo zapewne przeywższyłyby wartość samej dokładki ;)
halogeny siem.jpg
Obrazek

Obrazek

Jeśli chodzi o styling, bo tuningować auta nie mam zamiaru w ogóle, to planuję kilka małych zabiegów.

Na początek wymienię boczne poszerzenia na czarne, lub pomaluje te zielone które mam w kolor karoserii. Zastanawiam się też, czy warto pomalować plastik od panoramicznego szyberdachu. Robił ktoś kiedyś taki zabieg? A może łatwiej jes po prostu ściągnąć ten plastik podczas malowania dachu i dać sobie spokój...

Tył auta powędruje nieco do góry, bo po regeneracji belki został ustawiony za nisko jak dla mnie. Gentry to w końcu nie Opel Calibra, żeby musiał powłóczyć kuperkiem po glebie i witać się tłumikiem ze wszystkimi progami w mieście :)

Zastanawiam się nad zakupem drugiego kompletu felg, 15' Speedline na lato, ale tu chyba nie powinno być większych problemów ze spasowaniem i założeniem bo wiem, że wiele Gentry jeździ na takich kołach.

Jak już lakier na aucie zostanie położony, na swoją kolej doczekają się fotele. Powędrują do tapicera, który zszyje je w 2-3 miejscach, być może zdecyduję się na odnowienie całej skórzanej tapicerki.

Póki co to tyle jeśli chodzi o moje pomysły i skromne plany. Z biegiem czasu zapewne pojawią się nowe i bardziej szalone.
Jednak na obecną chwilę jedno wiem na pewno: auta nie sprzedam bo przez rok zdążyłem się do niego przywiązać dosyć mocno.
Sedno sprawy dobrze ujął mój znajomy, kierowca 309 GTi, który choć wystawił swoje auto na sprzedaż to szybko się z tego pomysłu wycofał : "Nie ma wiele aut, którymi jeździ się lepiej" - Ja też tak uważam, dlatego Gentry będzie powoli piękniało. Zasłużyło na to.

Viva la 205! :)
Awatar użytkownika
Małysz
Uzalezniony
Posty: 815
Rejestracja: 09 maja śr, 2007 11:08 pm
Posiadany PUG: 307 2.0 90HDI; dawniej 205 GT 1.6 i 1.8D
Numer Gadu-gadu: 4121955
Login tlen: adamdrozdzu
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: Małysz »

Życzę powodzenia w doprowadzaniu do jak najlepszego stanu Twojego Gentry. Jest to wyjątkowa wersja 205, więc warto o nią dbac.
Awatar użytkownika
Orfister
Moderator
Posty: 5717
Rejestracja: 06 wrz śr, 2006 8:36 am
Posiadany PUG: Peugeot 205 CTI
Numer Gadu-gadu: 2690638
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: Orfister »

Prosiłeś mnie kiedyś o skan z katalogu pokazujący "posadowienie" tyłu...
bardzo proszę.
Załączniki
skanuj0009.jpg
Awatar użytkownika
Para
Peugeot 205 Master
Posty: 10182
Rejestracja: 30 cze pn, 2003 6:31 pm
Posiadany PUG: najlepszy
Numer Gadu-gadu: 1559591
Lokalizacja: Baile Átha Cliath
Kontakt:

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: Para »

Gentry zawsze mi sie podobaly, srodek auta jest poprostu nie do przebicia. Powodzenia w restaurowaniu i poszukiwaniu czesci. Jezeli szukasz pomocy to byc moze bede w stanie cos zalatwic do Gentry, skontaktuj sie ze mna na priwa.
Peugeot 205 GTI S16 - Galeria
Peugeot 205 GTI GTI6 2.0 - Galeria
Megane Coupe 1.4
Obrazek
NIE PYTAJ CO KLUB MOŻE ZROBIĆ DLA CIEBIE, TYLKO CO TY MOŻESZ ZROBIĆ DLA KLUBU
Munne
Peugeot 205 Master
Posty: 2689
Rejestracja: 04 paź pn, 2004 12:33 pm
Numer Gadu-gadu: 10090927
Lokalizacja: Karlstad/Lublin

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: Munne »

Ja mam malowane plastiki od szyberdachu:)
Kazda morda pasuje do Forda!
Awatar użytkownika
Para
Peugeot 205 Master
Posty: 10182
Rejestracja: 30 cze pn, 2003 6:31 pm
Posiadany PUG: najlepszy
Numer Gadu-gadu: 1559591
Lokalizacja: Baile Átha Cliath
Kontakt:

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: Para »

Tutaj ktos ladnie trafil rarytasik od Gentry

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... 0250460866
Peugeot 205 GTI S16 - Galeria
Peugeot 205 GTI GTI6 2.0 - Galeria
Megane Coupe 1.4
Obrazek
NIE PYTAJ CO KLUB MOŻE ZROBIĆ DLA CIEBIE, TYLKO CO TY MOŻESZ ZROBIĆ DLA KLUBU
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: RafGentry »

No to po wymianie przepływomierza nacieszyłem się autem dwa dni. I to niecałe...

W piątek sobotę śmigał jak należy, palił za pierwszym czasem drugim razem na benzynie i gazie, aż coś mu się odwidziało.

Otóż dziś rano, jakąś godzinę temu rzucił nałóg i przestał palić (może dlatego, że wczoraj był dzień bez papierosa?).
Kręcę, kręcę i nic. Raz lub dwa tak niby coś załapał, ale po chwili zgasł.

Dodatkowe objawy to świecąca się cały czas kontrolka STOP, która do tej pory po chwili gasła. Zdziwiłem się, bo Pug po raz pierwszy robi mi takiego psikusa.

edit.
Po kilku godzinach jednak odpalił, ale na gazie. Z tym, że zamiast 1000 obrotów dostał nagle z 1400 i po kilku minutach pracy silnika wskazówka powędrowała tak ok 1800 obrotów.
Na benzynie nie chce chodzić. coś musi być z tą pompą paliwa. Wcześniej nie działała bo elektryka była źle podpięta... a może to coś innego. Cholera go wie...

krótko mówiąc HELP!!
Awatar użytkownika
Marin205
Peugeot 205 Master
Posty: 3172
Rejestracja: 03 wrz sob, 2005 12:56 pm
Posiadany PUG: 205RG zamienione na Skodę
Numer Gadu-gadu: 4777015
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
Kontakt:

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: Marin205 »

Orfister pisze:Prosiłeś mnie kiedyś o skan z katalogu pokazujący "posadowienie" tyłu...
bardzo proszę.

pięknie wygląda - ale jeszcze nigdzie nie widziałem tej wersji gentry - najczęściej są w kolorze Sorento Green a to ze zdjęcia to Aztec Gold - druga wersja kolorystyczna Gentry
http://www.katalogi.peugeot205.pl Kliknij tu i zobacz spis katalogów z galerii.

http://www.facebook.com/Peugeot205Brochures Kliknij tu ściągnij katalog w pdf z facebooka
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: RafGentry »

Obrazek

I stało się (jak to się tutaj mawia).
Założyłem wreszcie halogeny. Minął rok od zakupu auta, a ja mam je dopiero teraz.

Świecą elegancko, ale przetestuję je dopiero w nocy.

Kolejny kroczek w stronę doprowadzania Gentry do normalności uczyniony.
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: RafGentry »

Zapuściłem swój własny temat :) A w międzyczasie trochę się tam podziało w autku.

Po zakupie i montażu wymarzonych Siemów (żeby niepotrzebnie Was nie denerwować nie zdradzę ile za nie zapłaciłem) trochę zainwestowałem w autko.

Najpierw do wymiany poszło sprzęgło. Jest teraz nowiutkie, kompletne firmy LUK. Przy okazji wymieniono smimering wałka skrzyni, mały i duży simering półosi, łapę wysprzęglającą i olej w skrzyni (Esso).
Równocześnie szpece ustawili mi belkę, tak jak powinna być w Gentry. Żadnego obniżania tam już nigdy nie będzie :)

Po wymianie sprzęgła nastał czas na unormowanie pracy auta na benzynie. Okazało się, że to nie wadliwa pompa paliwa, tylko jakaś pierdoła powodowała, że nie chciał spożywać benzynki. Teraz Pug śmiga jak złoto i od tamtego czasu napawam się bezstresową jazdą na benzynie i odpalaniem "na dotyk" nawet przy minusowej temperaturze.

Dziś odebrałem auto po dostosowaniu go do zimowych warunków. Oprócz płynów i takich tam Gentry dostało nowy prawy wahacz, nowe końcówki drążka, łącznik stabilizatora z prawej strony . Oczywiście zbieżność też zrobiona. Do tego wszystkie poduszki pod silnikiem są nowe.
Zrobiłem też pompę wspomagania kierownicy. Hula jak złoto.

Jeśli 205 będzie się sprawować tak jak należy, to wiosną zapewne zajmę się upragnioną kosmetyką, na którą wcześniej nie miałem czasu, albo środków (były ważniejsze rzeczy).

Jakieś tam plany są, ale wszystko w granicach rozsądku, dodatkowo ograniczonego katalogami dodatków Peugeota :D

Nie wykluczam, że na lato autko dostanie 15' calowe alusy, ale jeszcze nie wiem czy będą to tradycyjne Speedline'ym z GTI, czy też coś innego. :twisted:
No ale nie będę tu rzucał słów na wiatr, bo nie wiem co przyniesie jutro. Napiszę jak zrobię coś konkretnego.

i pozdrawiam Marina205, który zawsze na widok mojego Gentry radzi mi go sprzedać i kupić CTI 8)7
Awatar użytkownika
Para
Peugeot 205 Master
Posty: 10182
Rejestracja: 30 cze pn, 2003 6:31 pm
Posiadany PUG: najlepszy
Numer Gadu-gadu: 1559591
Lokalizacja: Baile Átha Cliath
Kontakt:

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: Para »

Super ze caly czas cos idzie do przodu. Jakie masz teraz na nim felgi ? Jakbys szukal oryginalnego kompletu to nic nie obiecuje ale moze mi sie uda cos znalesc.
Peugeot 205 GTI S16 - Galeria
Peugeot 205 GTI GTI6 2.0 - Galeria
Megane Coupe 1.4
Obrazek
NIE PYTAJ CO KLUB MOŻE ZROBIĆ DLA CIEBIE, TYLKO CO TY MOŻESZ ZROBIĆ DLA KLUBU
Awatar użytkownika
KuKiTa
Maniak
Posty: 1019
Rejestracja: 01 sie wt, 2006 9:15 pm
Posiadany PUG: 205 GTi
Numer Gadu-gadu: 360167
Login tlen: kukita
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: KuKiTa »

co zrobiłeś ze wspomaganiem?? Wymieniłeś tylko pompe?
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: RafGentry »

Para, w moim Pugu mam oryginalne felgi z Gentry (14 calowe SMR) plus pięć oryginalnych kołpaczków (nie zakładam ich, bo i tak by mi w Krakowie pospadały na dziurach).

Szukam jakichś fajnych 15 na lato, myślałem o Speedline'ach z Griffe, albo o zwykłych, ale to dość powszechne rozwiązanie.
Ostatnio wpadłem na taki pomysł:
Obrazek
Takie felgi robi Exip, ale nie wiem czy to właśnie Exipy były w katalogu dodatków 205. Może robił je też Speedline/SMR?

KuKiTa - pompę miałem wymieniać, ale okazało się, że jest sprawna, tylko gdzieś puszcza płyn i dlatego buczy. Po uszczelnieniu u mechanika działa już dobrze. Choć nie jest to wspomaganie jak z nowych aut, to ja nie narzekam :)
BTW- w lecie wymieniłem też zbiorniczek na płyn do wspomagania - tamten był pęknięty i ktoś go polutował 8)7
Awatar użytkownika
KuKiTa
Maniak
Posty: 1019
Rejestracja: 01 sie wt, 2006 9:15 pm
Posiadany PUG: 205 GTi
Numer Gadu-gadu: 360167
Login tlen: kukita
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: KuKiTa »

zapodaj lepiej 16" takie jak moje :) ewentualnie z griffe 15", mnie sie osobiście te nie podobają
Awatar użytkownika
RafGentry
Moderator
Posty: 6944
Rejestracja: 06 cze śr, 2007 8:40 pm
Posiadany PUG: GTI Griffe, GTI LeMans, GTI, CTI, XRD, XS, Indiana, 405 STDT
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Peugeot 205 Gentry "projekt"

Post autor: RafGentry »

No tak, ale Gentry to nie do końca GTI :)
Muszą mi te fele pasować pod drewnopodobne okleiny na drzwiach :lol: i ogólnie do charakteru auta.

A 16' nie zamierzam tam ładować. Po pierwsze to czułbym się tam jak w taczkach, a po drugie opony chyba nieco droższe niż do 15...
Zablokowany